Träff med stadsdelsmammor inför Öppet hus

Med gott fika och ett glatt humör träffades runt tio stadsdelsmammor på biblioteket i Drottninghög igår eftermiddag. Syftet var att informera om vad som händer på Grönkulla östra och utvärdera upplägget inför nästa veckas öppet hus.

Under träffen berättade representanter från Helsingborg stad om hur planering fungerar inom kommunen och vad som ska hända på Grönkulla Östra i och med det nya förslaget till detaljplan för området. Avslutningsvis promenerade alla tillsammans i det aktuella området.

Träffen var ett genrep inför den 12 och 15 augusti, då det är öppet hus vid Körsbärslunden vid Gulkullagatan på Drottninghög. Då kommer personer från Stadsbyggnadsförvaltningen, Helsingborgshem med flera att finnas på plats för svara på frågor och ge mer information om vad som händer på Grönkulla. Det kommer även finnas möjlighet att lämna synpunkter på det som föreslås i planen.

Det kommer även vara planpromenader på utsatta tider, då vi går runt i området och förklarar vad som ska byggas och var det ska byggas enligt planförslaget. Under promenaderna använder vi audioguider för att underlätta att hålla avstånd. Tiderna för planpromenaderna är 12 augusti: kl. 17.30 och 18.30 samt 15 augusti: kl. 14.30, 15.30 och 16.30.

Varmt välkommen onsdag den 12 augusti kl. 17-19 och lördag den 15 augusti kl. 14-17!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Blogg på WordPress.com.

Upp ↑

%d bloggare gillar detta: