Parkering av mammor och cyklar!

På Musik lekplatsen på. Fredriksdal kan man parkera både mammor och cyklar. Följ den lilla cykelvägen kantad med riktiga vägmärken.

Dessutom finns det sandlåda, kompisgunga ,och en härlig backe att springa upp och ner för. Är du sugen på att leka kurragömma?-gå in i träddungen och lek.  Är du en Messi från Barcelona eller  Zlatan  från Paris.? Spring bort till arenan och spela fotboll.

Lekplatsen har fått sitt namn av att det finns tre musik instrument att spela på. Jo det är en cittra och två olika sorts trummor. Spela med pinnar eller med händerna Det blir riktigt  fint ljud.

Lekplatsen ligger bredvid huset Lägervägen 18. Gå gångstigen några hundra meter fram så kommer du och ditt barn att få en härlig lekstund.

P1010688

En kommentar på “Parkering av mammor och cyklar!

Add yours

  1. Lekplatsen har blivit riktigt bra nu när man har röjt!
    Och Multiarenan är ju ett fynd för både grabbar och tjejer. Vi ser ofta yngre tjejer som använder basketkorgarna. Bravo.
    Så minns vi Lenas Pappa, det är han som har kört upp kullen med sin Caterpillar på sextiotalet! Bertils Kulle.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Blogg på WordPress.com.

Upp ↑

%d bloggare gillar detta: